Panduan Membeli Kereta

BYD Seal vs Tesla Model Y

BYD Seal

BYD Seal

Tesla Model Y

Tesla Model Y

Kesimpulan

BYD Seal memberikan hujah yang lebih kukuh untuk perjalanan jauh: bateri 82.56 kWh dan jarak 570 km mengatasi 60 kWh dan 466 km milik Tesla Model Y, manakala soket V2L 3.3 kW boleh digunakan untuk menghidupkan peralatan elektrik luaran. Kedua-duanya mencapai 100 km/h dalam 5.9 saat, jadi tiada kompromi dari segi pecutan. Beza RM26,200 itu membolehkan anda mendapatkan but 854 liter yang jauh lebih praktikal, badan SUV lima pintu serta pengecasan AC 11 kW/DC 175 kW pada Tesla. Bagi pembeli Malaysia yang mengutamakan jarak perjalanan dan perlindungan waranti, Seal ialah pilihan yang lebih berbaloi; keluarga yang membawa barangan besar pula akan lebih cenderung kepada Model Y.

Seal

Pilih BYD Seal jika jarak 570 km, bateri 82.56 kWh, V2L dan waranti kenderaan enam tahun/150,000-km lebih penting berbanding ruang kargo SUV.

Model Y

Pilih Tesla Model Y jika anda memerlukan but 854 liter, akses SUV lima pintu, pengecasan AC 11 kW dan tempat duduk belakang berpemanas.

Perbezaan utama

  • Harga: BYD Seal RM171,800; Tesla Model Y RM198,000.
  • Bateri dan jarak: BYD Seal 82.56 kWh dan 570 km; Tesla Model Y 60 kWh dan 466 km.
  • Pengecasan: BYD Seal AC 7 kW dan DC 150 kW; Tesla Model Y AC 11 kW dan DC 175 kW.
  • Ruang but: BYD Seal 400 liter; Tesla Model Y 854 liter.
  • Badan dan ketinggian: BYD Seal sedan empat pintu, 1,460 mm; Tesla Model Y SUV lima pintu, 1,624 mm.
  • Waranti kenderaan: BYD Seal enam tahun/150,000 km; Tesla Model Y empat tahun/80,000 km.

Seal

  • Bateri 82.56 kWh dengan jarak 570 km.
  • Soket vehicle-to-load 3.3 kW.
  • Kamera 360 darjah, paparan head-up dan sistem audio Dynaudio 12 pembesar suara.
  • But 400 liter adalah 454 liter lebih kecil berbanding Model Y.
  • Pengecasan AC 7 kW dan DC 150 kW lebih perlahan berbanding 11 kW dan 175 kW pada Model Y.
  • Tempat duduk belakang tidak berpemanas, tidak seperti Model Y.

Model Y

  • But 854 liter dalam badan SUV lima pintu.
  • Pengecasan AC 11 kW dan DC 175 kW.
  • Tempat duduk hadapan berpemanas dan berpengudaraan, serta tempat duduk belakang 40:20:40 berpemanas.
  • Jarak 466 km adalah 104 km lebih pendek berbanding Seal.
  • Bateri 60 kWh lebih kecil berbanding pek 82.56 kWh milik Seal.
  • Waranti kenderaan empat tahun/80,000-km lebih pendek berbanding perlindungan enam tahun/150,000-km milik Seal.
Harga & ringkasan
HargaRM171,800RM198,000
Jenis badanSedanSUV
SegmenCompact ExecutiveCompact Executive
PemasanganCBUCBU
Pemilikan
Cukai jalan / tahunRM335RM305
Penggerak kuasa
Teknologi enjin800V architecture400V architecture
Bahan apiElectricElectric
Bilangan motor11
Kuasa kuda motor308 hp295 hp
Tork motor360 Nm420 Nm
Kapasiti bateri82.56 kWh60 kWh
Jarak EV570 km466 km
Kadar pengecasan (AC)7 kW11 kW
Kadar pengecasan (DC)150 kW175 kW
V2L3.3 kW
Pacuan
TransmisiSingle Ratio AutomaticSingle Ratio Automatic
PacuanRear Wheel DriveRear Wheel Drive
Prestasi & Kecekapan
0-100 km/j5.9 seconds5.9 seconds
Kelajuan maksimum180 km/h201 km/h
Dimensi
Panjang4,800 mm4,790 mm
Lebar1,875 mm2,129 mm
Tinggi1,460 mm1,624 mm
Jarak roda2,920 mm2,891 mm
Berat2,055 kg1,921 kg
Pintu45
Tempat duduk55
Ruang but400 litres854 litres
Tayar depan235/45R19255/45R19
Tayar belakang235/45R19255/45R19
Tayar gantiN/A, Tyre Repair Kit
Tayar kilangContinental EcoContact 6 QHankook Ventus S1 Evo 3 EV
Casis
PemasanganChina (CBU)China (CBU)
Suspensi depanDouble WishbonesDouble Wishbones
Suspensi belakangMulti-linkMulti-link
Roda depan19" Alloys19" Crossflow Alloys
Roda belakang19" Alloys19" Crossflow Alloys
SterengRack and Pinion (Electric Power Steering)Rack and Pinion (Electric Power Steering)
Nota casisFrequency Selective Damping
Keselamatan
Beg udaraDriver and Front Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain, Driver's Knee AirbagDriver and Front Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain, Driver's Knee
ABS/EBD
Kawalan kestabilan
Penggera
Immobilizer
Kunci keselamatan kanak-kanakManual for Rear DoorsManual for Rear Doors
Tali pinggang keledar5 Three-point5 Three-point
Sistem maklumat titik buta
ISOFIXAvailable on Front Passenger and Outer Two Rear SeatAvailable on Two Outer Rear Passenger Seats
Sistem brek autonomusYesYes
Bantuan mengekal lorongSteering CorrectionSteering Correction
Amaran perlanggaran
Peringatan tali pinggangAll SeatsAll Seats
Lampu
Lampu utamaLED Projector with Auto High BeamAdaptive LED Projectors with Auto High Beam
Lampu belakangFull LEDFull LED with LED Lighter
Lampu siang LED
Lampu kabus belakang
Penunjuk arah cermin sisi
Kabin
Tempat duduk depanPower-adjustable Front Seats, Ventilated with Driver's Side Memory FunctionPower Adjustable Front Seats, Heated & Ventilated
Tempat duduk belakang60:40 Split-folding40:20:40 Split-Folding, Heated
Penghawa dingin depanDual-zone Automatic Climate ControlDual-zone Automatic Climate Control with HEPA Air Filter
Penghawa dingin belakangRear AC VentsRear Vents with Rear Screen
SunroofPanoramic Glass RoofPanoramic Glass Roof
Soket kuasa1 Front, 2 Front USB, 2 Rear USB, 2 Wireless Chargers1 Front, 4 Front USB-C
Lampu dalamanMap Lights and Ambient LightsMap Lights & Ambient Lighting
Pemegang cawan2 Front, 2 Rear2 Front, 2 Rear
Bidai matahariPanoramic Glass Roof Shade
Audio15.6" Rotating Touchscreen with Apple CarPlay & Android Auto, 12-speaker Dynaudio HiFi Audio System15.4" Touchscreen with Navigation, Bluetooth and 9 Speakers
Kemudahan
Tingkap kuasaFour Windows, Auto Up and Down with Anti-PinchFour Windows, Auto Up and Down with Anti-Pinch
Penghidup enjinKeyless Push ButtonKeyless (Depress Brake to Start)
KunciKeyless OperationKeyless Operation
Lampu utama automatik
Pengelap automatik
Cruise controlAdaptive Cruise Control with Stop and GoAdaptive Cruise Control
Kawalan audio pada stereng
Stereng boleh laras (tilt)
Stereng boleh laras (teleskopik)
Pelarasan stereng elektrik
Operasi butPowered BootPowered Boot
Sensor parkir depan2 Sensors
Sensor parkir belakang4 Sensors
Kamera undurYes, with 360-degree CameraYes
Cermin sisi lipat automatik
Bluetooth
Navigasi
Paparan head-up
Bantuan mula menanjak
Kluster meterFull LCD Monitor
Brek parkirElectronicElectronic
Waranti
Jarak waranti (pengeluar)150,000 km80,000 km
Waranti pengeluar6 tahun4 tahun
Nota waranti8-year/160,000-km Battery Warranty, 8-year/150,000-km Electric Drive Unit Warranty8-year/160,000 km Battery and Drive Unit Warranty, No fixed service schedule (condition-based maintenance)

Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian.

Soalan Lazim Seal vs Model Y

Mana lebih baik, BYD Seal atau Tesla Model Y?

BYD Seal lebih baik dari segi jarak perjalanan, V2L dan perlindungan waranti kenderaan yang lebih panjang. Tesla Model Y pula lebih baik dari segi kapasiti kargo, akses SUV serta pengecasan AC dan DC yang lebih pantas. Masa 0-100 km/h kedua-duanya sama, iaitu 5.9 saat.

Berapakah beza harga?

Tesla Model Y berharga RM26,200 lebih mahal berbanding BYD Seal: RM198,000 berbanding RM171,800. Perbelanjaan tambahan itu memberikan but 854 liter, lima pintu, pengecasan AC 11 kW dan pengecasan DC 175 kW.

Model mana mempunyai ruang bagasi yang lebih praktikal?

Tesla Model Y, dengan but 854 liter berbanding 400 liter pada BYD Seal. Badan SUV lima pintunya juga berbeza daripada susun atur sedan empat pintu milik Seal.

Lagi perbandingan

Nak beli salah satu? Jual kereta lama, terima bayaran dalam 24 jam