Panduan Membeli Kereta

Lexus LBX vs Volvo EX30

Lexus LBX

Lexus LBX

Volvo EX30

Volvo EX30

Kesimpulan

Pada harga RM238,888, Lexus LBX berharga RM30,000 lebih mahal berbanding Volvo EX30 yang berharga RM208,888, namun Volvo menawarkan bateri 69 kWh, jarak EV 476 km serta motor berkuasa 268 hp/343 Nm. Masa 0-100 km/h dalam 5.3 saatnya jauh mendahului Lexus yang mengambil masa 9.6 saat, manakala but 318 liter hanya 3 liter lebih besar. LBX membalas dengan fleksibiliti petrol-hybrid, corong udara pendingin hawa belakang dan cukai jalan tahunan RM120 yang lebih rendah berbanding RM260. Bagi pembeli Malaysia yang boleh mengecas, EX30 ialah pilihan lebih kukuh berdasarkan angka.

LBX

Pilih Lexus LBX jika penggunaan petrol-hybrid, corong udara pendingin hawa belakang dan cukai jalan tahunan RM120 lebih sesuai dengan keperluan anda berbanding mengecas EV sepenuhnya.

EX30

Pilih Volvo EX30 jika anda boleh mengecas secara berkala dan mahukan jarak EV 476 km, kuasa 268 hp serta pecutan yang jauh lebih pantas pada harga RM30,000 lebih rendah.

Perbezaan utama

  • Harga: Lexus LBX RM238,888; Volvo EX30 RM208,888.
  • Kuasa tren: Enjin petrol LBX 90 hp bersama motor 93 hp/185 Nm; motor EX30 268 hp/343 Nm.
  • 0-100 km/h: LBX 9.6 saat; EX30 5.3 saat.
  • Jarak dan bateri: Tangki bahan api LBX 36 liter; bateri EX30 69 kWh dan jarak EV 476 km.
  • Cukai jalan: LBX RM120 setahun; EX30 RM260 setahun.
  • Suspensi belakang: LBX torsion beam; EX30 multi-link.

LBX

  • Kuasa tren petrol-hybrid dengan tangki bahan api 36 liter.
  • Corong udara pendingin hawa belakang dan pencahayaan ambient 64 warna.
  • Jaminan bateri hybrid lapan tahun dengan perbatuan tanpa had.
  • RM30,000 lebih mahal berbanding EX30.
  • Masa 0-100 km/h 9.6 saat ketinggalan berbanding 5.3 saat EX30.
  • But 315 liter adalah 3 liter lebih kecil berbanding EX30.

EX30

  • RM30,000 lebih murah dengan bateri 69 kWh dan jarak 476 km.
  • Kuasa 268 hp dan tork 343 Nm menghasilkan pecutan 0-100 km/h dalam 5.3 saat.
  • Mempunyai pengecasan DC 175 kW, V2L 3.6 kW dan kamera 360 darjah.
  • Cukai jalan tahunan RM260 adalah RM140 lebih tinggi berbanding LBX.
  • Tiada corong udara pendingin hawa belakang.
  • Jaminan bateri dihadkan kepada 160,000 km, tidak seperti perlindungan bateri hybrid LBX dengan perbatuan tanpa had.
Harga & ringkasan
HargaRM238,888RM208,888
Jenis badanSUVSUV
SegmenB-SegmentB-Segment
PemasanganCBUCBU
Pemilikan
Cukai jalan / tahunRM120RM260
Penggerak kuasa
Teknologi enjin12-valve DOHC, naturally-aspirated, Atkinson cycle with variable valve timing400V architecture
Kapasiti1,490 cc
Kuasa kuda90 hp
Tork120 Nm
Bahan apiPetrol Hybrid/REVElectric
Bore80.5 mm
Nisbah mampatan14
Bilangan motor11
Kuasa kuda motor93 hp268 hp
Tork motor185 Nm343 Nm
Kapasiti bateri69 kWh
Jarak EV476 km
Kadar pengecasan (AC)11 kW
Kadar pengecasan (DC)175 kW
V2L3.6 kW
Pacuan
TransmisieCVT AutomaticSingle Ratio Automatic
Nama transmisiE-CVT
PacuanFront Wheel DriveRear Wheel Drive
Prestasi & Kecekapan
0-100 km/j9.6 seconds5.3 seconds
Kelajuan maksimum170 km/h180 km/h
Dimensi
Panjang4,190 mm4,223 mm
Lebar1,825 mm1,837 mm
Tinggi1,550 mm1,555 mm
Jarak roda2,580 mm2,650 mm
Tangki minyak36 litres
Pintu55
Tempat duduk55
Ruang but315 litres318 litres
Tayar depan215/60R1724545R19
Tayar belakang215/60R17245/45R19
Tayar gantiTyre Repair KitN/A, Tyre Repair Kit
Tayar kilangDunlop Enasave ECC300+Goodyear EfficientGrip Performance SUV
Casis
PemasanganJapan (CBU)China (CBU)
Suspensi depanMacPherson StrutMacPherson Strut
Suspensi belakangTorsion beamMulti-link
Roda depan17" Alloy19" Alloys
Roda belakang17" Alloy19" Alloys
SterengRack and Pinion (Electric Power Steering)Rack and Pinion (Electric Power Steering)
Keselamatan
Beg udaraDriver and Passenger, Front Knee, Front Side, Front and Rear Curtain, Front Cushion BagDriver and Passenger, Front Side, Driver's Knee, Front and Rear Curtain
ABS/EBD
Kawalan kestabilan
Penggera
Immobilizer
Fungsi mematikan beg udara
Kunci keselamatan kanak-kanakManual for Rear DoorsElectric for Rear Doors
Tali pinggang keledar5 Three-point5 Three-point
Sistem maklumat titik buta
ISOFIXAvailable on Two Outer Rear Passenger SeatsAvailable on 2 Outer Rear Seats
Sistem brek autonomusYesYes
Bantuan mengekal lorongSteering CorrectionSteering Correction
Amaran perlanggaran
Peringatan tali pinggangFor All SeatsFor All Seats
Lampu
Lampu utamaLED ProjectorsLED Reflector with Auto High Beam
Lampu belakangLED CombinationFull LED
Lampu siang LED
Lampu kabus belakang
Penunjuk arah cermin sisi
Kabin
Tempat duduk depanPower Adjustable Front Seats with Driver's Memory FunctionPower Adjustable Front Seats
Tempat duduk belakang60:40 Split-folding60:40 Split-folding
Penghawa dingin depanDual-zone Automatic Climate Control with nanoe IoniserDual-Zone Automatic Climate Control
Penghawa dingin belakangRear Vents
SunroofPanoramic Glass Roof
Soket kuasa4 USB-C Ports, 2 12V sockets1 Front, 2 USB-C Front, 1 Wireless Charger, 2 USB-C Rear
Lampu dalamanMap Lights and Ambient Lights (64 Colours)Map Lights and Ambient Lights
Pemegang cawan2 Front, 2 Rear2 Front, 2 Rear
Audio9.8" Multimedia Touchscreen with Apple CarPlay and Android Auto, 6-speaker Sound System12.3" Touchscreen with Google Services Built-in, Harman Kardon Sound System
Kemudahan
Tingkap kuasaFour Windows, Auto Up and Down with Anti-PinchFour Windows, Auto Up and Down with Anti-Pinch
Penghidup enjinKeyless Push StartKeyless (Depress Brake to Start)
KunciKeyless OperationKeyless Operation
Lampu utama automatik
Pengelap automatik
Cruise controlActive Cruise ControlAdaptive Cruise Control with Stop and Go and Steering Assist
Kawalan audio pada stereng
Stereng boleh laras (tilt)
Stereng boleh laras (teleskopik)
Operasi butPowered BootPowered Boot, Contactless Opening
Sensor parkir depan4 Sensors6 Sensors
Sensor parkir belakang4 Sensors6 Sensors
Kamera undurYesYes, 360-degree Camera
Parkir automatikYes
Cermin sisi lipat automatik
Bluetooth
Navigasi
Bantuan mula menanjak
Kluster meterFull LCD MonitorFull LCD Monitor
Brek parkirElectronicElectronic
Waranti
Jarak waranti (pengeluar)Tanpa hadTanpa had
Waranti pengeluar5 tahun5 tahun
Nota waranti8-year, unlimited mileage warranty on hybrid battery8-year/160,000 km Battery Warranty

Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian.

Soalan Lazim LBX vs EX30

Lexus LBX atau Volvo EX30 lebih baik?

Volvo EX30 lebih baik untuk pembeli yang mempunyai akses pengecasan yang boleh diharap: harganya RM30,000 lebih murah, menawarkan jarak EV 476 km dan mencapai 100 km/h dalam 5.3 saat. Pilih Lexus LBX untuk fleksibiliti petrol-hybrid, corong udara belakang dan cukai jalan yang lebih rendah.

Apakah perbezaan harga Lexus LBX dan Volvo EX30?

Lexus LBX berharga RM238,888 manakala Volvo EX30 berharga RM208,888, jadi Lexus RM30,000 lebih mahal.

Mana lebih pantas, Lexus LBX atau Volvo EX30?

Volvo EX30 jauh lebih pantas, dengan masa 0-100 km/h dalam 5.3 saat berbanding 9.6 saat untuk Lexus LBX. Motor Volvo turut menghasilkan 268 hp dan 343 Nm, berbanding motor Lexus yang menghasilkan 93 hp dan 185 Nm.

Lagi perbandingan

Nak beli salah satu? Jual kereta lama, terima bayaran dalam 24 jam