Panduan Membeli Kereta

Maxus V80 vs Mazda CX-3

Maxus V80

Maxus V80

Mazda CX-3

Mazda CX-3

Kesimpulan

Jurang RM5,844 adalah kecil, tetapi kedua-duanya merupakan kenderaan yang sangat berbeza. Maxus V80 ialah kenderaan komersial sepanjang 5,700 mm dengan hanya dua tempat duduk, transmisi manual lima kelajuan dan 330 Nm daripada enjin turbodiesel 2.5-litre; ia sesuai untuk kerja yang memerlukan ruang dan daya tarikan. Mazda CX-3 pula ialah SUV lima tempat duduk sepanjang 4,275 mm dengan transmisi automatik enam kelajuan, but 350-litre dan cukai jalan tahunan yang jauh lebih rendah, iaitu RM120 berbanding RM839. Untuk kegunaan persendirian di Malaysia, kelengkapan keselamatan, teknologi kabin dan perlindungan servis percuma selama lima tahun/100,000-km Mazda menjadikannya pilihan yang lebih kukuh.

V80

Pilih Maxus V80 jika anda memerlukan kenderaan komersial dua tempat duduk, tork diesel 330 Nm dan corong pendingin hawa belakang dengan kawalan blower.

CX-3

Pilih Mazda CX-3 jika anda mahukan SUV lima tempat duduk dengan transmisi automatik, but 350-litre, kawalan kestabilan dan cukai jalan tahunan yang jauh lebih rendah.

Perbezaan utama

  • Harga: Maxus V80 RM102,076; Mazda CX-3 RM107,920.
  • Kuasa dan tork: Maxus V80 136 hp dan 330 Nm; Mazda CX-3 114 hp dan 149 Nm.
  • Tempat duduk: Maxus V80 2 tempat duduk; Mazda CX-3 5 tempat duduk.
  • Panjang: Maxus V80 5,700 mm; Mazda CX-3 4,275 mm.
  • Transmisi: Maxus V80 manual lima kelajuan; Mazda CX-3 automatik SkyActiv-Drive enam kelajuan.
  • Cukai jalan setahun: Maxus V80 RM839; Mazda CX-3 RM120.

V80

  • RM5,844 lebih murah untuk dibeli
  • Turbodiesel 2.5-litre dengan 330 Nm
  • Corong pendingin hawa belakang dengan kawalan blower dan tayar ganti bersaiz penuh
  • Hanya dua tempat duduk berbanding lima pada CX-3
  • Manual lima kelajuan berbanding automatik enam kelajuan
  • Tiada kawalan kestabilan, kamera undur, pemantauan titik buta atau ISOFIX

CX-3

  • Lima tempat duduk dan but 350-litre
  • Automatik enam kelajuan dengan mod Sport dan G-Vectoring Control
  • Kawalan kestabilan, pemantauan titik buta, kamera undur dan servis percuma 5 tahun/100,000-km
  • Harga pembelian RM5,844 lebih tinggi
  • 149 Nm kurang 181 Nm berbanding V80
  • Tiada corong pendingin hawa belakang dengan kawalan blower
Harga & ringkasan
HargaRM102,076RM107,920
Jenis badanKomersialSUV
SegmenCommercialB-Segment
PemasanganCKDCBU
Pemilikan
Cukai jalan / tahunRM839RM120
Penggerak kuasa
Teknologi enjin16-valve, common-rail direct fuel injection, turbodiesel16-valve DOHC, direct fuel injection, naturally-aspirated with variable valve timing
Kapasiti2,499 cc1,496 cc
Kuasa kuda136 hp114 hp
Tork330 Nm149 Nm
Bahan apiDieselPetrol
Bore92 mm74.5 mm
Nisbah mampatan17.514
Pacuan
TransmisiManualConventional Automatic
Nama transmisi5 Speed ManualSkyActiv-Drive with Sport mode
Gear56
Pengeluar transmisiMazda
PacuanFront Wheel DriveFront Wheel Drive
Prestasi & Kecekapan
Ekonomi bahan api terkadar9.1 L/100 km
Dimensi
Panjang5,700 mm4,275 mm
Lebar2,383 mm1,765 mm
Tinggi2,552 mm1,535 mm
Jarak roda3,850 mm2,570 mm
Berat3,500 kg1,301 kg
Tangki minyak80 litres48 litres
Pintu65
Tempat duduk25
Ruang but350 litres
Tayar depan215/75R16215/60R16
Tayar belakang215/75R16215/60R16
Tayar gantiFull-size 16" SteelSpace Saver
Tayar kilangBridgestone Turanza T005A
Casis
PemasanganMalaysia (CKD)Japan (CBU)
Suspensi depanMacPherson StrutMacPherson Strut
Suspensi belakangLeaf SpringTorsion Beam
Roda depan16" Steel16" Alloys
Roda belakang16" Steel16" Alloys
SterengRack and Pinion (Hydraulic Power Steering)Rack and Pinion (Electric Power Steering)
Nota casisG-Vectoring Control
Penarafan Keselamatan Perlanggaran
EuroNCAP4 bintang — With 6 airbags and stability control
ANCAP5 bintang — With 6 airbags and stability control
Keselamatan
Beg udaraDriver and PassengerDriver and Passenger
ABS/EBD
Kawalan kestabilan
Penggera
Immobilizer
Fungsi mematikan beg udara
Kunci keselamatan kanak-kanakManual for Rear Doors
Tali pinggang keledar2 Three-point5 Three-point
Sistem maklumat titik buta
ISOFIXAvailable for Two Outer Rear Passenger Seats
Bantuan mengekal lorongNo
Peringatan tali pinggangAll Seats
Lampu
Lampu utamaHalogen ReflectorHalogen reflector
Lampu belakangNormal BulbNormal Bulb
Lampu kabus belakang
Penunjuk arah cermin sisi
Kabin
Tempat duduk depanManual AdjustablePower Adjustable Driver's Seat with Memory function
Tempat duduk belakang60:40 Split-folding
Penghawa dingin depanManual Air-conManual air-con
Penghawa dingin belakangRear Vents with Blower Control
Soket kuasa1 Front1 front, 2 USB
Lampu dalamanMap LightsMap Lights
Pemegang cawan2 Front, 2 Rear
AudioRadio CD/MP3 Player with 4 Speakers8.0" Touchscreen MZD Connect Infotainment System with Commander Control Knob, Bluetooth, Wireless Android Auto and Apple CarPlay and 6 Speakers
Kemudahan
Tingkap kuasaTwo WindowsFour Windows, Driver's Side Auto Up and Down with Anti-Pinch
Penghidup enjinManual KeyKeyless Push Button
KunciRemote Control ActivationKeyless Operation
Auto start/stop
Cruise controlPassive Cruise Control
Tiptronic
Kawalan audio pada stereng
Stereng boleh laras (tilt)
Stereng boleh laras (teleskopik)
Sensor parkir belakang4 Sensors4 Sensors
Kamera undurYes
Cermin sisi lipat automatik
Bluetooth
Paparan head-up
Bantuan mula menanjak
Kluster meterDigital/Analogue
Brek parkirElectronic
Waranti
Jarak waranti (pengeluar)100,000 km100,000 km
Waranti pengeluar3 tahun5 tahun
Nota waranti5-year/100,000 km Free Service

Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian.

Soalan Lazim V80 vs CX-3

Maxus V80 atau Mazda CX-3, mana lebih baik?

Mazda CX-3 lebih baik untuk kebanyakan pembeli persendirian: ia mempunyai lima tempat duduk, automatik enam kelajuan, but 350-litre, kawalan kestabilan dan waranti lima tahun dengan servis percuma. Maxus V80 hanya lebih sesuai apabila format komersial dua tempat duduk dan tork diesel 330 Nm memenuhi keperluan kerja.

Berapakah perbezaan harga?

Mazda CX-3 berharga RM5,844 lebih tinggi berbanding Maxus V80. Cukai jalan tahunannya pula RM719 lebih rendah, iaitu RM120 berbanding RM839, walaupun harga pembelian dan cukai jalan hanyalah sebahagian daripada pertimbangan pemilikan.

Yang mana boleh membawa lebih ramai penumpang?

Mazda CX-3 boleh membawa lima orang dan mempunyai but 350-litre. Maxus V80 hanya mempunyai dua tempat duduk, selaras dengan susun atur kenderaan komersialnya, tetapi ia jauh lebih panjang pada 5,700 mm berbanding 4,275 mm bagi Mazda.

Lagi perbandingan

Nak beli salah satu? Jual kereta lama, terima bayaran dalam 24 jam