Panduan Membeli Kereta

Seres 3 vs Wuling Porta EV

Wuling Porta EV

Wuling Porta EV

Kesimpulan

Pada harga RM95,000, Seres 3 ialah pilihan kereta persendirian yang lebih serba lengkap: lima tempat duduk, ruang but 525 liter, 161 hp dan 300 Nm, serta jarak 340 km daripada bateri 53.6-kWh. Penjimatan RM5,000 berbanding Wuling turut memberikan anda pengecasan AC 11-kW dan DC 60-kW seperti yang dinyatakan, enam beg udara serta spesifikasi kabin yang jauh lebih lengkap. Porta EV pula memenuhi keperluan yang berbeza. Badan komersialnya sepanjang 5,010-mm, pacuan roda belakang dan susun atur dua tempat duduk sesuai untuk pengendali yang mementingkan cukai jalan tahunan RM50 serta waranti sel bateri selama enam tahun/300,000-km. Kuasa 100 hp, jarak 300-km dan kadar pengecasan yang tidak dinyatakan menjadikannya kurang sesuai sebagai EV keluarga.

3

Pilih Seres 3 jika anda memerlukan lima tempat duduk, ruang but 525 liter, prestasi lebih baik dan pengecasan AC/DC yang dinyatakan pada harga lebih rendah.

Porta EV

Pilih Wuling Porta EV jika format komersial dua tempat duduk, pacuan roda belakang, cukai jalan lebih rendah dan perlindungan sel bateri yang dinyatakan lebih lama lebih penting berbanding kapasiti penumpang.

Perbezaan utama

  • Harga: Seres 3 RM95,000; Wuling Porta EV RM100,000.
  • Output motor: Seres 3 161 hp dan 300 Nm; Wuling Porta EV 100 hp dan 180 Nm.
  • Bateri dan jarak: Seres 3 53.6 kWh dan 340 km; Wuling Porta EV 41.9 kWh dan 300 km.
  • Dimensi dan tempat duduk: Seres 3 sepanjang 4,385 mm dengan lima tempat duduk; Wuling Porta EV sepanjang 5,010 mm dengan dua tempat duduk.
  • Keselamatan: Seres 3 mempunyai enam beg udara; Wuling Porta EV mempunyai beg udara pemandu dan penumpang.
  • Cukai jalan: Seres 3 RM120 setahun; Wuling Porta EV RM50 setahun.

3

  • RM5,000 lebih murah dengan 161 hp dan 300 Nm
  • Lima tempat duduk dan but 525 liter
  • Pengecasan AC 11-kW dan DC 60-kW seperti yang dinyatakan
  • Cukai jalan tahunan RM120 berbanding RM50
  • Tiada perlindungan sel bateri yang dinyatakan untuk menandingi enam tahun/300,000 km milik Wuling

Porta EV

  • Cukai jalan tahunan RM50
  • Waranti sel bateri EV selama enam tahun/300,000-km
  • Badan komersial 5,010-mm dengan pacuan roda belakang
  • RM5,000 lebih mahal walaupun hanya menghasilkan 100 hp dan 180 Nm
  • Jarak 300-km kurang 40 km berbanding Seres 3
  • Dua tempat duduk dan dua beg udara berbanding lima tempat duduk dan enam beg udara
Harga & ringkasan
HargaRM95,000RM100,000
Jenis badanSUVKomersial
SegmenB-SegmentCommercial
PemasanganCBU
Pemilikan
Cukai jalan / tahunRM120RM50
Penggerak kuasa
Teknologi enjin400V architecture400V architecture
Bahan apiElectricElectric
Bilangan motor11
Kuasa kuda motor161 hp100 hp
Tork motor300 Nm180 Nm
Kapasiti bateri53.6 kWh41.9 kWh
Jarak EV340 km300 km
Kadar pengecasan (AC)11 kW
Kadar pengecasan (DC)60 kW
Pacuan
TransmisiSingle Ratio AutomaticSingle Ratio Automatic
Nama transmisiSingle-speed Automatic
PacuanFront Wheel DriveRear Wheel Drive
Prestasi & Kecekapan
Kelajuan maksimum115 km/h
Dimensi
Panjang4,385 mm5,010 mm
Lebar1,850 mm1,800 mm
Tinggi1,650 mm1,975 mm
Jarak roda2,655 mm3,050 mm
Berat1,650 kg1,565 kg
Pintu55
Tempat duduk52
Ruang but525 litres
Tayar depan225/55R18195/70R15
Tayar belakang225/55R18195/70R15
Tayar gantiSpace Saver
Tayar kilangChao Yang SU318a H/T
Casis
PemasanganChina (CBU)
Suspensi depanMacPherson Struts
Suspensi belakangTorsion Beam
Roda depan18" Alloys15" Steel with Wheel Cap
Roda belakang18" Alloys15" Steel with Wheel Cap
SterengRack and Pinion (Electric Power Steering)
Keselamatan
Beg udaraDriver and Front Passenger, Front Side, Curtain AirbagsDriver and Passenger
ABS/EBD
Kawalan kestabilan
Immobilizer
Fungsi mematikan beg udara
Kunci keselamatan kanak-kanakManual for Rear Doors
Tali pinggang keledar5 Three-point
ISOFIXAvailable on Outer Two Rear Seats
Bantuan mengekal lorongNo
Peringatan tali pinggangFront Seats
Lampu
Lampu utamaLED ProjectorsLED
Lampu belakangLED Combination
Lampu siang LED
Lampu kabus belakang
Penunjuk arah cermin sisi
Kabin
Tempat duduk depanPowered Front Seats
Tempat duduk belakang60:40 Split-fold
Penghawa dingin depanSingle-zone Automatic Climate ControlElectronic Air Conditioning
Penghawa dingin belakangRear AC Vents
Soket kuasa1 Front, 2 USB Front, 2 USB Rear
Lampu dalamanMap Lights
Pemegang cawan2 Front, 2 Rear
Audio10.25" Touchscreen with Android Auto, Apple CarPlay, Bluetooth and 6 Speakers8" Head Unit with Bluetooth and USB, 3.5" TFT Cluster
Kemudahan
Tingkap kuasaFour Windows, Auto Up and Down with Anti-pinchDual Power Windows, Driver Auto with Anti-pinch
Penghidup enjinKeyless Push Button
KunciRemote Control Activation
Lampu utama automatik
Pengelap automatik
Cruise controlPassive Cruise Control
Kawalan audio pada stereng
Pelarasan stereng elektrik
Operasi butManual Boot
Sensor parkir belakang4 Sensors
Kamera undurYesYes
Bluetooth
Bantuan mula menanjak
Kluster meterFull LCD Monitor
Brek parkirElectronic
Waranti
Jarak waranti (pengeluar)160,000 km120,000 km
Waranti pengeluar5 tahun5 tahun
Nota warantiEV battery cell 6-yr/300,000 km; drive motor, EV battery and BMS 5-yr/200,000 km

Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian.

Soalan Lazim 3 vs Porta EV

Seres 3 atau Wuling Porta EV, mana lebih baik?

Seres 3 lebih baik untuk kebanyakan pembeli persendirian. Harganya lebih rendah, mempunyai lima tempat duduk dan but 525 liter, menghasilkan 161 hp serta menawarkan jarak 340-km. Porta EV hanya lebih masuk akal untuk pembeli yang sememangnya memerlukan kenderaan komersial dua tempat duduk.

Berapakah perbezaan harga?

Wuling Porta EV berharga RM5,000 lebih mahal berbanding Seres 3. Perbezaan itu hadir bersama kelebihan Seres sebanyak 61 hp, tork 120 Nm lebih tinggi, jarak 40 km lebih jauh, tiga tempat duduk tambahan dan empat beg udara tambahan.

Model mana menawarkan perlindungan waranti EV yang lebih baik?

Wuling Porta EV mempunyai perlindungan komponen EV yang dinyatakan lebih menyeluruh: sel bateri dilindungi selama enam tahun atau 300,000 km, manakala motor pacuan, bateri EV dan BMS mendapat perlindungan lima tahun atau 200,000 km. Seres 3 pula mempunyai waranti pengeluar selama lima tahun/160,000-km.

Lagi perbandingan

Nak beli salah satu? Jual kereta lama, terima bayaran dalam 24 jam