Panduan Membeli Kereta

BYD Sealion 7 vs Chery Omoda E5

BYD Sealion 7

BYD Sealion 7

Kesimpulan

Perbezaan RM17,000 daripada Chery Omoda E5 berharga RM146,800 kepada BYD Sealion 7 berharga RM163,800 membolehkan anda mendapatkan bateri 71.8-kWh, jarak 520 km dan pengecasan DC 110-kW, berbanding 61 kWh, 430 km dan 80 kW. Ia juga merupakan SUV yang jauh lebih besar, dengan jarak roda 2,930 mm dan but 500 liter berbanding 2,630 mm dan 378 liter. Omoda pula membalas dengan masa 0-100 km/h yang sedikit lebih pantas, iaitu 7.2 saat, pengecasan AC 9.9-kW yang lebih pantas serta waranti kenderaan tujuh tahun. Buat pilihan berdasarkan ruang dan penggunaan EV jarak jauh, bukan pecutan.

Sealion 7

Pilih BYD Sealion 7 jika anda memerlukan jarak 520 km, but 500 liter dan pengecasan DC 110-kW yang lebih pantas.

Omoda E5

Pilih Chery Omoda E5 jika penjimatan RM17,000, pengecasan AC 9.9-kW dan waranti kenderaan tujuh tahun lebih penting daripada jarak dan saiz.

Perbezaan utama

  • Harga: BYD Sealion 7 RM163,800; Chery Omoda E5 RM146,800.
  • Bateri dan jarak: BYD Sealion 7 71.8 kWh dan 520 km; Chery Omoda E5 61 kWh dan 430 km.
  • Pengecasan: BYD Sealion 7 AC 7-kW dan DC 110-kW; Chery Omoda E5 AC 9.9-kW dan DC 80-kW.
  • Saiz dan but: BYD Sealion 7 mempunyai jarak roda 2,930 mm dan but 500 liter; Chery Omoda E5 2,630 mm dan 378 liter.
  • Prestasi: BYD Sealion 7 menghasilkan 228 hp dan 380 Nm, mencapai 100 km/h dalam 7.3 saat; Chery Omoda E5 menghasilkan 201 hp dan 340 Nm, mencapai 100 km/h dalam 7.2 saat.
  • Waranti: BYD Sealion 7 mempunyai waranti kenderaan enam tahun/150,000-km; Chery Omoda E5 mempunyai tujuh tahun/150,000 km.

Sealion 7

  • 90 km lebih jauh dari segi jarak EV yang didakwa.
  • Pengecasan DC 110-kW dan but 500 liter.
  • Beg udara tengah pemandu, paparan head-up dan tempat duduk hadapan berpengudaraan.
  • Berharga RM17,000 lebih mahal.
  • Kadar pengecasan AC 7-kW ketinggalan berbanding 9.9 kW pada Omoda E5.
  • Waranti kenderaan lebih pendek setahun.

Omoda E5

  • Harga pembelian RM17,000 lebih rendah.
  • Pengecasan AC 9.9-kW dan waranti kenderaan tujuh tahun.
  • Masa 0-100 km/h 7.2 saat yang sedikit lebih pantas.
  • Jarak 430-km kurang 90 km berbanding Sealion 7.
  • Pengecasan DC 80-kW lebih perlahan berbanding 110 kW.
  • But 378 liter dan jarak roda 2,630 mm yang lebih kecil.
Harga & ringkasan
HargaRM163,800RM146,800
Jenis badanSUVSUV
SegmenCompact ExecutiveB-Segment
PemasanganCBUCKD
Pemilikan
Cukai jalan / tahunRM220RM160
Penggerak kuasa
Teknologi enjin400V architecture400V architecture
Bahan apiElectricElectric
Bilangan motor11
Kuasa kuda motor228 hp201 hp
Tork motor380 Nm340 Nm
Kapasiti bateri71.8 kWh61 kWh
Jarak EV520 km430 km
Kadar pengecasan (AC)7 kW9.9 kW
Kadar pengecasan (DC)110 kW80 kW
V2L3.3 kW3.3 kW
Pacuan
TransmisiSingle Ratio AutomaticSingle Ratio Automatic
Pengeluar transmisiChery
PacuanRear Wheel DriveFront Wheel Drive
Prestasi & Kecekapan
0-100 km/j7.3 seconds7.2 seconds
Kelajuan maksimum172 km/h
Dimensi
Panjang4,830 mm4,424 mm
Lebar1,925 mm1,830 mm
Tinggi1,620 mm1,588 mm
Jarak roda2,930 mm2,630 mm
Berat2,160 kg
Pintu55
Tempat duduk55
Ruang but500 litres378 litres
Tayar depan235/50R19215/55R18
Tayar belakang255/45R19215/55R18
Tayar gantiN/A, Tyre Repair KitTyre Repair Kit
Tayar kilangContinental EcoContact 6 QKumho Ecsta PS71
Casis
PemasanganChina (CBU)Malaysia (CKD)
Suspensi depanDouble WishbonesMacPherson Strut
Suspensi belakangMulti-linkMulti-link
Roda depan19" Alloys18" Aero Alloy
Roda belakang19" Alloys18" Aero Alloy
SterengRack and Pinion (Electric Power Steering)Rack and Pinion (Electric Power Steering)
Keselamatan
Beg udaraDriver and Front Passenger, Front and Rear Side, Front and Rear Curtain, Driver Centre AirbagDriver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain
ABS/EBD
Kawalan kestabilan
Penggera
Immobilizer
Fungsi mematikan beg udara
Kunci keselamatan kanak-kanakManual for rear doors
Tali pinggang keledar5 Three-point5 Three-point
Sistem maklumat titik buta
ISOFIXAvailable for Two Outer Rear Passenger SeatsAvailable for two outer rear seats
Sistem brek autonomusYesYes
Bantuan mengekal lorongSteering CorrectionSteering Correction
Amaran perlanggaran
Peringatan tali pinggangAll SeatsFront Seats Only
Lampu
Lampu utamaLED ProjectorAutomatic LED Projector with Auto High Beam
Lampu belakangFull LEDLED Combination
Lampu siang LED
Lampu kabus depan
Lampu kabus belakang
Penunjuk arah cermin sisi
Kabin
Tempat duduk depanPower-adjustable Front Seats, VentilatedPower Adjustable Front Seats
Tempat duduk belakang60:40 Split-folding60:40 Split-folding
Penghawa dingin depanDual-zone Automatic Climate ControlDual-zone Automatic Climate Control
Penghawa dingin belakangRear VentsRear AC Vent
SunroofPanoramic Glass RoofYes
Soket kuasa1 Front, 1 Wireless Charger, 2 USB Front, 2 USB Rear1 Front 12-volt, 2 Front USB, 2 Rear USB
Lampu dalamanMap Lights and Ambient LightsMap Lights & Ambient Lighting
Pemegang cawan2 Front, 2 Rear2 Front, 2 Rear
Bidai matahariPanoramic Glass Roof ShadeSunroof Shade
Audio15.6" Rotating Touchscreen with Apple CarPlay & Android Auto, Dynaudio HiFi Audio System24.6" Curved Touchscreen Infotainment System with Apple CarPlay, Android Auto, Voice Control and 8-speaker Sony Sound System
Kemudahan
Tingkap kuasaFour Windows, Auto Up and Down with Anti-PinchFour Windows, Auto Up & Down with Anti-pinch
Penghidup enjinKeyless Push ButtonKeyless (Depress Brake Pedal)
KunciKeyless OperationKeyless Operation, with Proximity Sensor Auto Lock/Unlock
Lampu utama automatik
Pengelap automatik
Cruise controlAdaptive Cruise ControlAdaptive Cruise Control
Kawalan audio pada stereng
Stereng boleh laras (tilt)
Stereng boleh laras (teleskopik)
Operasi butPowered BootPowered Boot
Sensor parkir depan2 Sensors4 Sensors
Sensor parkir belakang4 Sensors4 Sensors
Kamera undurYes, 360-degree CameraYes, with 360-degree Camera
Cermin sisi lipat automatik
Bluetooth
Navigasi
Paparan head-up
Bantuan mula menanjak
Kluster meterFull LCD MonitorFull LCD Monitor
Brek parkirElectronicElectronic
Waranti
Jarak waranti (pengeluar)150,000 km150,000 km
Waranti pengeluar6 tahun7 tahun
Nota waranti8-year/160,000-km Battery Warranty, 8-year/150,000-km Electric Drive Unit Warranty8-year/160,000 km battery and drive unit warranty

Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian.

Soalan Lazim Sealion 7 vs Omoda E5

BYD Sealion 7 atau Chery Omoda E5, mana lebih baik?

Sealion 7 lebih baik dari segi jarak, pengecasan DC dan kapasiti bagasi: 520 km, 110 kW dan 500 liter. Omoda E5 pula pilihan lebih murah pada harga RM146,800, selain menawarkan pengecasan AC 9.9-kW yang lebih pantas serta waranti kenderaan tujuh tahun.

Berapakah beza harga antara kedua-duanya?

BYD Sealion 7 berharga RM163,800 manakala Chery Omoda E5 berharga RM146,800, jadi perbezaannya ialah RM17,000.

Model mana yang mengecas lebih pantas?

Sealion 7 mengecas lebih pantas menggunakan DC pada 110 kW berbanding 80 kW. Omoda E5 pula lebih pantas untuk pengecasan AC pada 9.9 kW berbanding 7 kW. Kedua-duanya mempunyai keupayaan vehicle-to-load 3.3-kW.

Lagi perbandingan

Nak beli salah satu? Jual kereta lama, terima bayaran dalam 24 jam