Kesimpulan
Neta Neta X berharga RM10,000 lebih murah, namun menawarkan bateri 52.49-kWh, jarak gerak EV 401 km, but 508 liter dan roda 18 inci. Motor 160-hpnya menyamai MG HS dari segi kuasa maksimum, walaupun HS menghasilkan 250 Nm berbanding 210 Nm. MG ialah SUV segmen-C yang lebih lebar dan tinggi, serta mempunyai tangki petrol 55 liter, gearbox dual-clutch 7-kelajuan dan waranti lima tahun tanpa had perbatuan. Bagi pembeli Malaysia yang perjalanannya sesuai dengan jarak gerak EV yang dinyatakan, jarak roda Neta sepanjang 2,770-mm dan set kamera parkir yang lebih lengkap menjadikannya pilihan yang lebih berbaloi.
Pilih MG HS jika anda mahukan output 250 Nm yang lebih tinggi, tangki petrol 55 liter dan waranti lima tahun tanpa had perbatuan.
Pilih Neta Neta X jika anda mahukan jarak gerak EV 401 km, but 508 liter, roda 18 inci dan kamera 360-degree pada harga RM10,000 lebih murah.
Perbezaan utama
- Harga: MG HS RM129,900; Neta Neta X RM119,900.
- Kuasa dan tork: MG HS 160 hp dan 250 Nm; motor Neta Neta X 160 hp dan 210 Nm.
- Jarak roda dan but: MG HS 2,720 mm dan 463 liter; Neta Neta X 2,770 mm dan 508 liter.
- Roda dan tayar: aloi 17 inci dengan tayar 215/60R17 untuk MG HS; aloi 18 inci dengan tayar 225/60R18 untuk Neta Neta X.
- Kamera parkir: kamera undur untuk MG HS; kamera undur dengan pandangan sekeliling 360-degree untuk Neta Neta X.
- Perbatuan waranti: MG HS lima tahun/tanpa had perbatuan; Neta Neta X lima tahun/150,000 km.
HS
- 250 Nm, berbanding 210 Nm daripada motor Neta.
- Waranti pengeluar lima tahun tanpa had perbatuan.
- Badan lebih lebar dan tinggi pada 1,876 mm dan 1,664 mm.
- Berharga RM10,000 lebih mahal.
- But 463 liter adalah 45 liter lebih kecil.
- Hanya mendapat kamera undur konvensional, bukannya sistem pandangan sekeliling 360-degree.
Neta X
- Jarak gerak EV 401 km daripada bateri 52.49-kWh.
- But 508 liter dan jarak roda 2,770-mm.
- Kamera 360-degree, but berkuasa dan pengelap automatik.
- 210 Nm kurang 40 Nm berbanding MG HS.
- Waranti lima tahun dihadkan kepada 150,000 km, tidak seperti perlindungan MG tanpa had perbatuan.
- Tiada alarm disenaraikan, manakala MG HS mempunyainya.
Kelebihan HS berbanding Neta X
Kelebihan Neta X berbanding HS
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda Neta X adalah 50 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. Ruang but memihak kepada Neta X: 508 liter berbanding 463.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM129,900 | RM119,900✓ |
| Jenis badan | SUV | SUV |
| Segmen | C-Segment | B-Segment |
| Pemasangan | CBU | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM120 | RM100✓ |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM1,325/bln | RM1,225/bln✓ |
| Insurans / tahun (angg.) | RM3,657 | RM3,365✓ |
| Bahan api atau elektrik / tahun (angg.) | — | RM1,163 |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | — | RM5.82 |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | — | RM23,142 |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | — | 8.0 jam |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC, Turbocharged with Variable Valve Timing | 400V architecture |
| Kapasiti | 1,490 cc | — |
| Kuasa kuda | 160 hp pada 5,600 rpm | — |
| Tork | 250 Nm pada 4,400 rpm | — |
| Susunan silinder | Inline 4 | — |
| Bahan api | Petrol | Electric |
| Bore × Stroke | 74 mm × 86.6 mm | — |
| Nisbah mampatan | 11.5 | — |
| Bilangan motor | — | 1 |
| Kuasa kuda motor | — | 160 hp |
| Tork motor | — | 210 Nm |
| Kapasiti bateri | — | 52.49 kWh |
| Jarak EV | — | 401 km |
| Kadar pengecasan (AC) | — | 6.6 kW |
| V2L | — | 3.3 kW |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Dual-clutch Automatic (Dry) | Single Ratio Automatic |
| Nama transmisi | 7-speed, Twin-clutch Transmission | — |
| Gear | 7 | — |
| Pacuan | Front Wheel Drive | Front Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | — | 9.5 seconds |
| Kelajuan maksimum | — | 150 km/h |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,574 mm | 4,619 mm |
| Lebar | 1,876 mm | 1,860 mm |
| Tinggi | 1,664 mm | 1,620 mm |
| Jarak roda | 2,720 mm | 2,770 mm |
| Tangki minyak | 55 litres | — |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 463 litres | 508 litres✓ |
| Tayar depan | 215/60R17 | 225/60R18 |
| Tayar belakang | 215/60R17 | 225/60R18 |
| Tayar ganti | Space Saver | — |
| Tayar kilang | Maxxis Bravo HPM5 | Chao Yang Radial RP76 |
| Wiper Blade (Driver) | 24 inch | — |
| Wiper Blade (Passenger) | 17 inch | — |
| Wiper Blade (Rear) | 10 inch | — |
| Casis | ||
| Pemasangan | Thailand (CBU) | China (CBU) |
| Suspensi depan | MacPherson Struts | MacPherson Struts |
| Suspensi belakang | Multi-link | Multi-link |
| Roda depan | 17" Alloys | 18" Alloys |
| Roda belakang | 17" Alloys | 18" Alloys |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) | 6 (Driver and Front Passenger, Side and Curtain Airbags) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | — |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual For Rear Doors | Manual For Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| ISOFIX | Available On Outer Two Rear Seats | Available on outer two rear seats |
| Bantuan mengekal lorong | No | No |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | Driver Only |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Projector | LED Projectors |
| Lampu belakang | LED Combination | Full LED |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Powered Driver Seat, Manual Front Passenger Seat | Powered Driver's Seat |
| Tempat duduk belakang | 60:40 Split-folding | 60:40 Split-folding |
| Penghawa dingin depan | Single-zone Automatic Climate Control | Single-zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Rear AC vents | Rear AC Vents |
| Sunroof | Panoramic Glass Roof | Panoramic Sliding Sunroof |
| Soket kuasa | 1 Front, 4 USB | 1 Front, 1 USB Front, 2 USB Rear |
| Lampu dalaman | Map Lights | Map Lights |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Bidai matahari | Sunroof Shade | Glass Roof Shade |
| Audio | 10.25" Touchscreen with Wired Apple CarPlay & Android Auto | 15.6" Touchscreen with Navigation, Voice Control, Online Music Streaming and Apple CarPlay with 8 Speakers |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down | Four Windows, Auto Up and Down Function |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless (Depress Brake Pedal) |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Entry |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | — | ✓ |
| Cruise control | Passive Cruise Control | Passive Cruise Control |
| Tiptronic | ✓ | — |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Manual Operation | Powered Boot |
| Sensor parkir belakang | 4 Sensors | 4 Sensors |
| Kamera undur | Yes | Yes, with 360-degree Surround View |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Digital/Analogue | Digital/Analogue |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had✓ | 150,000 km |
| Waranti pengeluar | 5 tahun | 5 tahun |
| Nota waranti | 7 Years/Unlimited Mileage Warranty on Powertrain | 8-year/180,000 km Battery Warranty |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai HS & Neta X untuk dijual
Soalan Lazim HS vs Neta X
MG HS atau Neta Neta X, mana lebih baik?
Neta Neta X ialah pilihan yang lebih lengkap berdasarkan angka ini, dengan jarak gerak 401 km, but 508 liter, roda 18 inci dan kamera 360-degree. Pilih MG HS untuk output 250 Nm dan waranti lima tahun tanpa had perbatuan.
Berapakah perbezaan harga?
Neta Neta X berharga RM10,000 lebih murah berbanding MG HS.
SUV mana mempunyai but lebih besar?
Neta Neta X mempunyai but lebih besar, iaitu 508 liter, berbanding 463 liter pada MG HS. Itu memberikan kelebihan 45 liter.