Kesimpulan
Dengan perbezaan hanya RM160, iCaur 03 berharga RM119,740 dan menawarkan bateri 65.69-kWh, jarak 426 km, pengecasan DC 80-kW serta set bantuan pemandu yang jauh lebih lengkap. Kuasa 181 hp dan pacuan roda belakangnya juga menjadikannya pilihan segmen-C yang lebih mantap di atas kertas, walaupun Neta Neta X membalas dengan masa 0-100 km/h lebih pantas, iaitu 9.5 saat, serta but 508-liter. Bagi pembeli Malaysia yang kerap melakukan perjalanan jauh dan mahukan adaptive cruise control, brek autonomi serta waranti kenderaan tujuh tahun, iCaur ialah pilihan yang lebih jelas.
Pilih iCaur 03 jika anda mahukan bateri 65.69-kWh yang lebih besar, pengecasan DC 80-kW serta ciri bantuan keselamatan aktif termasuk brek autonomi dan adaptive cruise control.
Pilih Neta Neta X jika pecutan 0-100 km/h lebih pantas, but 508-liter dan cukai jalan tahunan RM100 lebih penting berbanding kelajuan pengecasan dan bantuan pemandu.
Perbezaan utama
- Harga: iCaur 03 RM119,740; Neta Neta X RM119,900.
- Bateri dan jarak: iCaur 03 65.69 kWh dan 426 km; Neta Neta X 52.49 kWh dan 401 km.
- Pengecasan DC: iCaur 03 80 kW; Neta Neta X tidak menyenaraikan kadar pengecasan DC.
- Prestasi: iCaur 03 181 hp, 220 Nm dan 10.5 saat untuk mencapai 100 km/h; Neta Neta X 160 hp, 210 Nm dan 9.5 saat.
- Ruang but: iCaur 03 450 liter; Neta Neta X 508 liter.
- Waranti: iCaur 03 tujuh tahun/150,000 km; Neta Neta X lima tahun/150,000 km.
03
- Bateri 65.69-kWh dan jarak 426 km.
- Pengecasan DC 80-kW, selain V2L 3.2-kW.
- Brek autonomi, bantuan kekal lorong, pemantauan titik buta dan adaptive cruise control.
- Masa 0-100 km/h lebih perlahan: 10.5 saat berbanding 9.5 saat.
- But lebih kecil: 450 liter berbanding 508 liter.
- Cukai jalan tahunan lebih tinggi: RM140 berbanding RM100.
Neta X
- Masa 0-100 km/h lebih pantas, iaitu 9.5 saat.
- But 508-liter yang lebih besar dan jarak roda 2,770-mm.
- Output V2L 3.3-kW yang sedikit lebih tinggi serta cukai jalan tahunan RM100 yang lebih rendah.
- Tiada kadar pengecasan DC disenaraikan, berbanding 80 kW pada iCaur 03.
- Bateri 52.49-kWh lebih kecil dan jarak 401 km lebih pendek.
- Tidak mempunyai brek autonomi, bantuan kekal lorong, pemantauan titik buta dan adaptive cruise control seperti iCaur 03.
Kelebihan 03 berbanding Neta X
Kelebihan Neta X berbanding 03
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda Neta X adalah 55 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. 03 adalah 50 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta. Ruang but memihak kepada Neta X: 508 liter berbanding 450.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM119,740✓ | RM119,900 |
| Jenis badan | SUV | SUV |
| Segmen | C-Segment | B-Segment |
| Pemasangan | CKD | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM140 | RM100✓ |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM1,220/bln✓ | RM1,225/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM3,361✓ | RM3,365 |
| Elektrik / tahun (angg.) | RM1,370 | RM1,163✓ |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | RM6.85 | RM5.82✓ |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | RM24,356 | RM23,142✓ |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | 10.0 jam | 8.0 jam✓ |
| Cas DC 10–80% (angg.) | 55 minit | — |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 400V architecture | 400V architecture |
| Bahan api | Electric | Electric |
| Bilangan motor | 1 | 1 |
| Kuasa kuda motor | 181 hp✓ | 160 hp |
| Tork motor | 220 Nm✓ | 210 Nm |
| Kapasiti bateri | 65.69 kWh✓ | 52.49 kWh |
| Jarak EV | 426 km✓ | 401 km |
| Kadar pengecasan (AC) | 6.6 kW | 6.6 kW |
| Kadar pengecasan (DC) | 80 kW | — |
| V2L | 3.2 kW | 3.3 kW |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Single Ratio Automatic | Single Ratio Automatic |
| Pacuan | Rear Wheel Drive | Front Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 10.5 seconds | 9.5 seconds✓ |
| Kelajuan maksimum | 150 km/h | 150 km/h |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,406 mm | 4,619 mm |
| Lebar | 1,910 mm | 1,860 mm |
| Tinggi | 1,715 mm | 1,620 mm |
| Jarak roda | 2,715 mm | 2,770 mm |
| Berat | 1,775 kg | — |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 450 litres | 508 litres✓ |
| Tayar depan | 225/60R18 | 225/60R18 |
| Tayar belakang | 225/60R18 | 225/60R18 |
| Tayar kilang | GitiControl P10 | Chao Yang Radial RP76 |
| Casis | ||
| Pemasangan | Malaysia (CKD) | China (CBU) |
| Suspensi depan | MacPherson Struts | MacPherson Struts |
| Suspensi belakang | Multi-link | Multi-link |
| Roda depan | 18" Alloys | 18" Alloys |
| Roda belakang | 18" Alloys | 18" Alloys |
| Stereng | Rack & Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 6 (Driver & Front Passenger, Front Side, Curtain Airbags) | 6 (Driver and Front Passenger, Side and Curtain Airbags) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | — |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | — | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual For Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | — |
| ISOFIX | Available on outer two rear seats | Available on outer two rear seats |
| Sistem brek autonomus | Yes | — |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | No |
| Amaran perlanggaran | ✓ | — |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | Driver Only |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Projectors | LED Projectors |
| Lampu belakang | Full LED | Full LED |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Powered Front Seats with Ventilation | Powered Driver's Seat |
| Tempat duduk belakang | 60:40 Split-folding with Ventilation | 60:40 Split-folding |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Single-zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Rear AC Vents | Rear AC Vents |
| Sunroof | Panoramic Sliding Roof | Panoramic Sliding Sunroof |
| Soket kuasa | 1 Wireless Charger, 2 USB Front, 2 USB Rear | 1 Front, 1 USB Front, 2 USB Rear |
| Lampu dalaman | Map Lights & Ambient Lighting | Map Lights |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Bidai matahari | Sunroof Shade | Glass Roof Shade |
| Audio | 15.6" Touchscreen with Wireless Apple CarPlay, Android Auto, 12-speaker Infinity Sound System | 15.6" Touchscreen with Navigation, Voice Control, Online Music Streaming and Apple CarPlay with 8 Speakers |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up & Down with Anti-pinch | Four Windows, Auto Up and Down Function |
| Penghidup enjin | Keyless Start (Depress Brake Pedal) | Keyless (Depress Brake Pedal) |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Entry |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control | Passive Cruise Control |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Remote Control Operation | Powered Boot |
| Sensor parkir depan | 4 Sensors | — |
| Sensor parkir belakang | 4 Sensors | 4 Sensors |
| Kamera undur | Yes, 360-degree Monitor | Yes, with 360-degree Surround View |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Digital/Analogue |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | 150,000 km | 150,000 km |
| Waranti pengeluar | 7 tahun✓ | 5 tahun |
| Nota waranti | Power battery 10-yr/200,000 km; drive unit and HV components 10-yr/200,000 km; one-to-one battery replacement below 60% health | 8-year/180,000 km Battery Warranty |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai 03 & Neta X untuk dijual
Soalan Lazim 03 vs Neta X
iCaur 03 atau Neta Neta X, yang mana lebih baik?
iCaur 03 ialah pilihan yang lebih lengkap untuk penggunaan EV jarak jauh, dengan jarak 426 km, pengecasan DC 80-kW dan bantuan keselamatan aktif. Pilih Neta Neta X jika pecutan lebih pantas dan but 58-liter lebih besar menjadi keutamaan anda.
Berapakah perbezaan harga?
iCaur 03 RM160 lebih murah berbanding Neta Neta X.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
iCaur 03 mempunyai waranti kenderaan yang lebih panjang, iaitu tujuh tahun atau 150,000 km, berbanding lima tahun atau 150,000 km untuk Neta Neta X. Bateri, unit pacuan dan komponen voltan tingginya dilindungi selama 10 tahun atau 200,000 km.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 65.7 kWj 03 mengambil kira-kira 10.0 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 55 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 80 kW.
Yang mana dipasang secara tempatan?
03 dipasang di Malaysia (CKD), manakala Neta X diimport sepenuhnya (CBU) dari China. Pemasangan tempatan biasanya membantu harga dan bekalan alat ganti, dan program CKD lazimnya menandakan komitmen jangka panjang terhadap model ini di sini.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
03 disertakan waranti pengilang 7 tahun berbanding 5 tahun untuk Neta X. 03: Power battery 10-yr/200,000 km; drive unit and HV components 10-yr/200,000 km; one-to-one battery replacement below 60% health. Neta X: 8-year/180,000 km Battery Warranty.